Co čeká nájemníky v obecních bytech?
Prodej bude probíhat formou celých domů vč. zastavěných pozemků a to pouze a výhradně do rukou nově vzniklých bytových družstev. Je třeba začít s přípravami založení družstev a to ještě před doručením dopisu o výzvě k prodeji. Dále je nutné si společně vybrat budoucí vedení družstva a informovat se o možnostech úvěrů. Nájemníci se musí dohodnout, kdo bude ve vedení družstva. Musí to být vždy minimálně 3 osoby z řad oprávněných nájemníků. Podle schválených Zásad musí s privatizací souhlasit minimálně polovina oprávněných nájemníků.
Přečtěte si Zásady postupu prodeje bytových domů oprávněným nájemcům.
Jakým způsobem bude doručována výzva k prodeji?
Výzva k projevení zájmu o využití předkupního práva pro společnou koupi celé nemovitosti bude zaslána jednotlivým oprávněným nájemcům bytů doporučenou poštou do vlastních rukou.
Co když zájem o odkoupení domu projeví méně než 50% nájemců?
V případě, že zájem o odkoupení bytového domu, resp. technologicky – funkčního celku, projeví méně než 50% oprávněných nájemců, bytový fond zůstane i nadále ve vlastnictví aktuálního pronajímatele a k jeho prodeji nedojde.
Kdy bude známa kupní cena domů nabízených k prodeji a jakým způsobem se ji dozvím?
Zvolení zástupci obdrží na informační schůzce formulář pro společnou žádost, Pravidla, znalecký posudek o ocenění předmětné nemovitosti a další materiály a informace k prodeji.
Z čeho se skládá kupní cena?
U technologicky-funkčního celku je celková kupní cena tvořena součtem:
a) základní ceny technologicky-funkčního celku, která bude stanovena znaleckým posudkem jako cena obvyklá podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů
b) ceny zastavěného pozemku, která bude stanovena znaleckým posudkem jako cena obvyklá podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů
c) případně i ceny funkčně souvisejících pozemků a ceny vedlejších staveb, které budou rovněž stanoveny znaleckým posudkem jako ceny obvyklé podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů.
Jak založit bytové družstvo?
Vznik družstva upravuje zákon č. 513/1991 Sb., Obchodní zákoník, v §221 a násl.
Obchodní zákoník rozlišuje dvě fáze vzniku družstva:
1.) Založení
2.) Vznik
Ad 1) Pro založení družstva zákon vyžaduje konání ustavující schůze družstva, k té je třeba:
· shromáždit členské přihlášky (přihlášky oprávněných nájemců)
· vypracovat návrh stanov družstva
· zajistit přítomnost notáře
· svolat ustavující schůzi
· (je vhodné navrhnout také správce vkladu)
· doručit pozvánku na ustavující schůzi všem oprávněným nájemcům
Ustavující schůze družstva:
a) určuje zapisovaný základní kapitál
Družstvo se považuje za založené, pokud se na ustavující schůzi družstva uchazeči o členství zavázali k zaplacení členských vkladů dosahujících částky zapisovaného základního kapitálu (který činí nejméně 50.000,- Kč). Základní členský vklad musí být splacen do 15 dnů od konání ustavující schůze.
b) schvaluje stanovy
Obchodní zákoník v § 226 určuje nezbytné náležitosti stanov družstva.
c) volí představenstvo a kontrolní komisi
Představenstvo je statutárním orgánem družstva, který řídí jeho činnost a rozhoduje o všech záležitost družstva, které nejsou Obchodním zákoníkem nebo stanovami vyhrazené jinému orgánu.
Kontrolní komise je oprávněna kontrolovat veškerou činnost družstva a projednává stížnosti jeho členů. Obch. Zákoník v § 245 stanoví, že v družstvu, které má méně než 50 členů, mohou stanovy určit, že působnost představenstva a kontrolní komise plní členská schůze.
Průběh ustavující schůze se osvědčuje notářským zápisem!
Ad 2) Družstvo vzniká zápisem do obchodního rejstříku. Před podáním návrhu na zápis musí být splacena alespoň polovina zapisovaného základního kapitálu.
Jakým způsobem bude nakládáno s nebytovými prostory?
Klasicky by měly uzavřené smluvní vztahy k nebytovým prostorám přejít v souladu s příslušným ustanovením Občanského zákoníku na bytové družstvo. Stávající smluvní vztahy zůstanou zachovány. Nebytové prostory jsou jako součást bytového domu (technologicky-funkčního celku) předmětem prodeje. Do kupní ceny budou zahrnuty i ceny nebytových prostor v příslušném bytovém domě, resp. technologicky-funkčním celku.
Hlavním rozdílem oproti jiným privatizacím bude to, že Praha 8 lukrativní nebytové prostory zkrátka nepustí a dá na ně věcná břemena. Radnice si chce zachovat příjmy z pronájmu těchto prostor, které jsou pro rozpočet obce velmi významné.
Může mě nový vlastník (bytové družstvo) vystěhovat, když se nestanu členem družstva?
Nový vlastník (vzniklé bytové družstvo) vstupuje do práv a povinností z nájemního vztahu, který existoval za původního majitele. Nájemní bydlení je chráněno zákonem a může být vypovězeno z důvodů uvedených v Občanském zákoníku.